TURNEUL FINAL U13

BC Heroes LPS Alba

TURNEUL FINAL U13 TG. MUREŞ 25-29 APRILIE 2012

Duminică 19.04. 2012 Ora 12.00

Meci contând pentru locurile 7-8 din cadrul Campionatului Naţional de Baschet Feminin U13.

U For You Cluj-Napoca – BC Heroes LPS ALBA

Începe ultimul meci pentru echipa noastră la Turneul Final de la TG. Mureş .

Cu un cinci de start format din fetele de la Alba Iulia , cu Ionela Teţcu pe postul de pivot in formă bună marcatoarea a 4 puncte şi Alexandra Boţan pe postul de fundaş  reuşind  5 puncte  , extrema Bianca Burlacu inchide tabela primului sfert  cu doua puncte marcate din actiune echipa din oraşul unirii căştigă primul sfert cu 11 – 6 . În sfertul doi joaca fetele de la BC Heroes Aiud şi ele reuşesc un sfert  excelent . Fleşer Andreea conduce bine echipa din teren şi reuşeşte marcheze 5 puncte , extrema de forţă Székely Zsófia marcă un coş din acţiune din partea stângă.  Adela Vintilă primeşte un coş cu fault şi cu cele 3 puncte marcate căştigăm sfertul cu 10-5. Pauza ne prinde cu un avantaj de 10 puncte . Începem repriza a doua cu prea multă lejeritate şi era ne coaste meciul . Pierdem sfertul  „en fanfare” cu 19 – 8.  Marcatoarele noastre sunt Székely Zsófia cu 4 puncte Bianca Burlacu 2 şi Alexandra Vodă cu două libere marcate. 30 – 29 pentru echipa din Cluj-Napoca.

Ultimul act al meciului este la cote maxime.  Două puncte marcate de Zsófi  ne readuce în conducere dar nu pentru mult timp Sulumete Karina marcheză şi ea două libere.  Şase minute se merge cap la cap , moment în care Zsófi  marcheză două coşuri din acţiune şi ne distanţăm la 5 puncte. Ultimele două minute este concurs de aruncări libere Fleşer Andreea marchează 3 din patru şi CÂŞTIGĂM meciul  cu un avans de 7 puncte.  40 – 47 scorul Final.

Astfel ocupăm locul 7 la turneul Final U13 .